yandex webmaster nedir
5 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 1

Yandex Webmaster Nedir

Yandex webmaster nedir ikinci en büyük arama motorunun tıpkı Google gibi internet siteleriyle ilgili tüm bilgilerin site sahiplerinin desteği ile girişinin yapıldığı platfordur. Burada sitenin sahibinin siz olduğunu doğruladıktan sonra en önemli olay sitemap.xml ve robot.txt uzantılı dosya adresinizi kayıt etmenizdir.

Google Search Console sonrasında en fazla kullanılan platform olan Yandex Webmaster Nedir aşağıda anlattığım gibidir. bu iki platforma kesinlikle sitenizi kayıt etmeniz gerekmektedir. Bunlar dışında yahoo ve Bing arama motorlarına da kayıt edebilirsiniz fakat uğraşmanıza değmeyecektir çünkü kullanım oranı %5 in altındadır.

Yandex Webmaster Nedir Kayıdı Nasıl Yapmaktadır?

İkinci büyük arama motoru olan Yandex arama motorunun Web site sahiplerine sunduğu webmaster platformu ile neler yapılmalı? hangi önemli detaylara dikkat edilmelidir? Bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle uygulama adresimiz https://webmaster.yandex.com/ olan adresten giriş yapıyoruz ve sitemizi ekliyoruz.

yandex webmaster nedir

yandex webmaster nedir

Tabi yukarıdaki ekrana gelebilmek için bir hesabınız olmalı hemen basitçe bir üyelik oluşturabilirsiniz. Yandex hesabınızın olması gerekiyor. Yandex’de bir hesabınız yok ise hemen buraya tıklayarak bir yandex hesabı oluşturun.

Yandex Webmaster Nedir ? Site Nasıl Eklenir?

Yandex Webmaster Site Ekle , Oturumu açtıktan sonra orta GO yazılı butona tıklayın ve ardından ekrana siteme ekleme alanı çıkacaktır veya siteleriniz mevcut yeni bir site ekliyorsanız yukarıdaki artı kısmından sitenizin alan adını yazarak ekleyebilirsiniz.

Önemli bir detay sitenize bir SSL sertifikası almanız tavsiyem ve yeni güncellemelerle de artık zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple aldığını varsayıyorum site adresinizi http:// değil https:// ile başlayarak hatta www ön eki olmak şartıyla sitenizi ekleyiniz.

Yandex Webmaster Nedir Neler Sunar?

  • İndeks sırasında potansiyel hataları tespit eder,
  • Sitedeki sayfalardan hangilerinin dizininde olduğunun görünümü,
  • Sitedeki hangi sayfaların nerelerden bağlantı aldığını görmeyi,
  • ziyaretçilerin siteye hangi anahtar kelime ile geldiği bilgisi,
  • Site ile ilgili güncel tüm verilerin görünmesini sağlamaktadır.

 

yandex webmaster nedir kayıt

yandex webmaster nedir kayıt

 

Sitenizi Size Ait Olduğunu Doğrulayın

Sitenin size ait olduğunu doğrulayın bunun için bir çok adım vardır DNS ayarlarından Meta etiketlerden veya FTP ile dosya yükleyerek bu siz kalmıştır, en basiti dosyayı sitenizin host kısmına yüklemenizdir.

Yükleme basitçe hallolduktan sonra kontrol et anlamındaki Check isimli butona basarak dosyanın sitenizde bulunduğunu ispatlamak için bekleyin. Eğer bir sorunla karşılaşmazsanız dosyaya ulaşılmış demektir sitenin size ait olduğunu doğruladığınız için artık bir çok veriye ulaşabilir ve arama motoru gözünde değişiklikleri yapabilirsiniz.

Web siteniz Yandex Webmaster’a eklendi!
Son detaylarımızdan biri bahsettiğim gibi site haritanızın yüklenmesidir bu sitenizin daha hızlı arama sonuçlarında görünmesini sağlayacak ve sonrasında hata varsa bunu görme imkanı yakalamış olacaksınız.

Kendinizin yapabilecekleri bu alanlar ile sınırlıdır bu platform tabi ki siteniz ile ilgili bir çok bilgiler edinebilirsiniz bunlar:

  • Site qualityQuality indicators, Reviews )

Yukarıdaki maddelerde görüldüğü üzere çok detaylıdır yani ne kadar bilgi verirsem vereyim önemli olan sizin neyi kullanacağınızdır. Kullanacağınız en önemli madde site haritasıdır, diğerlerini kurcalayarak ne işe yaradıklarını görebilirsiniz sitenizdeki bir sayfanın durumunu arama sonuçlarında engelleme bir dünya özellik vardır.

Fakat tecrübeli bir seo uzmanı kadar hakim olmanız kısa sürede zor en önemlisi ise bu platform denetleme aracıdır yani sitenizi geliştirme anlamında fayda sağlamaz.

Yukarda Yandex Webmaster Nedir sorusunun cevabını verdim. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için geri dönüşlerinizi beklerim.

Talip Tuncer