Xml Sitemap Nedir
1 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 1

XML Sitemap Nedir ?

 

Xml Sitemap nedir ? İsminden de anlaşılacağı üzere sitemap sitenin haritasıdır, herhangi bir websitesinde bulunan tüm web sayfalarının kullanıcı ve arama motorlarına gelen botlara detaylıca bir yol gösteren bir listedir. 1994 yılında ilk site haritaları oluşturuldu ve tanıtıldı.

Aşağıda bir örnek bulunmaktadır. Burada sitenizin tüm sayfaları bulunmalıdır.

Xml Sitemap Nedir

Xml Sitemap Nedir

Xml Sitemap Nedir Nasıl Oluşturulur?

Xml Sitemap nedir, artık arama motorlarındaki rekabetten dolayı tamamen önem kazanan bu harita hızlı bir yol gösterici olara düşünebili. Artık SEO’nun ilk kurallarından biri ise sitemap.xml dosyasıdır ve oldukça önemlidir. Sitemap dosyasının önemini aşağıda anlatmaya çalıştım:

  • Web sayfalarınızı tanıtarak arama motorlarında hızlıca indeksleme sağlamaktadır.
  • Sitemap, arama motorlarına siteniz ile ilgili güncel sayfaları hızlıca bildirir.
  • Arama motorlarının sahip olduğunuz tüm sayfaları kolaylıkla bildirmiş olursunuz.

www.xml-sitemaps.com adresinden siteniz ile ilgili haritayı oluşturup bunu ftp yoluyla yükleyebilirsiniz. Ayrıca dosya yolunuzu bulunduran Robot.txt dosyanıza da işlemelisiniz.

Worpress Xml Sitemap Nedir ?

Xml Sitemap nedir ve nasıl kullanılır bunu Worpress ile ne kadar kolay yapacağımızdan bahsedeceğiz. WordPress’te WordPress’e site haritası ekleme, arama motorlarına WordPress site haritası URL uzantısını gönderme işlemleri hakkında bilgi vereceğim:

Öncelikle worpress uygulamanıza seo araçlarından biriyle devam etmelisiniz. Birçok eklenti vardır, yoast seo, All in Seo gibi biz özellikle harita için benimde sevdiklerim arasından “Google XML Sitemaps” eklentisini seçtiniz diye varsayalım. Zaten bu eklentiler her şeyi otomatik yapacaktır fakat kontrol edip bir iki ayar yapmanızda fayda vardır.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra ayalar segmesinden Xml-Sitemap seçeneğine tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. burada size kalmış fakat çok bir değişiklik yapmaya gerek yoktur.

Wordpess Xml Sitemap Nedir

Wordpess Xml Sitemap Nedir

Google Xml Site Haritası Oluştur

önemli konulardan biri aşağıdaki ayarlardır. Burada arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz sayfaları işaretlemelisiniz. Öncelik mantığı ise iki sayfanızın çakışması durumda hangisinin daha önde gösterilmesi gerektiğidir.

Wordpess Xml Sitemap Nedir 2021

Wordpess Xml Sitemap Nedir 2021

Aşağıdaki kısım sayfalarınıza botların gelme sıklığını belirler bunu kendi sitenizin güncelliğine göre ayarlayabilirsiniz. Site haritası doğrudan sitenizi 1. sırada yapmaz fakat bu yolda size yardımcı olacak adımlardan biridir.

Wordpess Xml Site haritasi nedir

Wordpess Xml Site haritasi nedir

Site Haritaları protokolü, bir web yöneticisinin arama motorlarını bir web sitesindeki tarama için kullanılabilir URL’ler hakkında bilgilendirmesine olanak tanır. Site Haritası, bir sitenin URL’lerini listeleyen bir XML dosyasıdır. Web yöneticilerinin her URL hakkında ek bilgi eklemesine olanak tanır: en son ne zaman güncellendiği, ne sıklıkta değiştiği ve sitenin diğer URL’lerine göre ne kadar önemli olduğu. Bu, arama motorlarının siteyi daha verimli bir şekilde taramasına ve sitenin geri kalan içeriğinden ayrılabilecek URL’leri bulmasına olanak tanır.

Site Haritaları protokolü bir URL ekleme protokolüdür ve bir URL hariç tutma protokolü olan robots.txt’yi tamamlar. (kaynak: Wikipedia)

 

SİTE HARİTASININ ÖNEMİ NEDİR

sonuç olarak önemli bir detay olarak Seo bir bütündür yani sadece sitenin haritasını oluşturdunuz diye arama motorlarında çıkacak ve üst sıralarda olacaksınız diye bir şey yok. Fakat bu yoldaki adımlardan biridir Sitemap.xml dosyası, bu yüzden diğer yazılarımı okuyup kendinizi geliştirebilir ya da aşağıdaki e posta adresimle bana ulaşabilir Seo konusunda benden destek alabilirsiniz.

E-posta,, Xml Sitemap nedir ?
Seo Uzmanı