seo analiz
1 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 1

Seo Analizi

Seo Analizi için bir çok uygulama vardır. Sitenize bir çalışma yapmış hizmet almış veya arama motoru optimizasyonu yapacaksınız, bunun için size bilgiler vereceğim. Kısacası önce site içi sonra site dışındaki çalışmaları yapıp çok daha sonrasında analiz sorgusu yapabilirsiniz çünkü seo analiz tüm kritere göre sitenizi inceleyip puan verecektir.

Seo Analizi Nedir?

sitenizin arama motorları gözünde ne ölçüde görünür olduğunu bir çok kritere göre incelenmesidir. Sitenizin bilinirliği önemli bir noktada kalmaktadır. Aşağıdaki tüm alanlar sitenizin seo puanını geliştirecek alanlardır. WebSiteniz de sizin gelişiminiz gibidir bizler nasıl her gün yemek yiyor fitness da vücut geliştiren ile hiç spor yapmayan kişi arasında fark varsa sitelerde aynı bir kısmı sürekli güncelleme yapar bir kısmı iyi bir temel üzerine kuruludur bir kısmı nerdeyse hiç bir şey yapmamaktadır fakat yandex, bing googleda üst sıralar için hepsi de başarılı olabilir kesin olan şu gün iyi bir çalışma yapılan özgün içeriği olan danışmanı olan websitesinin başarılı olmasıdır.

seo analizi

seo analizi

Seo Analizi Nasıl Yapılır?

En hızlı yöntem gelişmiş websitelerini kullanmaktır. Benim en sık kullandığım ve beğendiğim uygulama Wooranktır. Hem ücretsiz hem de botları iyi çalışıp doğru sonuçlar vermektedir. Puanın kırmızı renk 30 civarında olması kötüdür fakat 50 civarında sarı renk sorun teşkil etmek yeşil puan 70 üstü için özel çalışma gerekir rekabetin çok yüksek olmadığı bir sektörde iseniz sorun teşkil etmez. Dikkat etmeniz gereken nokta en temel seo çalışmasının yapılmış olmasıdır.

seo analiz

seo analiz

 

Seo Analiz Aracı Google Search Console

Google tarafında hayat geçirilmiş ve ücretsiz olmakla birlikte bir çok kritere sahip kullanışlı bir araçtır. Sitemiz için eski adıyla Google Webmaster Tools’u aktif kullanmanızı tavsiye eder kullandıkça da sitenizi geliştirmeye katkı sağlayacak bu uygulamayı beğenmiş olacaksınız.

Google Search Console zaten Google tarafından üretildiğinden kendisi için detaylı bir şekilde bilgileri görebilrsiniz. Anahtar kelimelerin Google botlar tarafından tespit edildiğinden hangi ziyaretçi hangi kanaldan siteye gelmiş bir dünya bilgiyi görebilirsiniz. Bu araç bir puan vermemekte fakat seo puanının iyi durumda olması google gönderilmiş sitemap.xml , robots.txt gibi bir çok detaya bağlıdır.

Google seo analizi

Google seo analizi

 

Seo Analiz Aracı Neyi Kontrol Etmekte?

Seo Analiz sitenizin adresini yazdıktan sonra site içi ve site dışı bir çok kritere göre inceleyip bir puan verilmektedir. Bununla birlikte bir çok farklı araç da mevcuttur. Arama motorlarının hızlı tarayıp sitenin konumunu belirlemesinde bu puanların bir nebze önemi vardır.

 

SEO PUANI KRİTERLERİ NELERDİR?

 • Site Title – Sayfa Başlığı
 • Meta Keyword – Anahtar Kelimeniz
 • Meta Description – Site Açıklamanız
 • Heading – Başlıklarınız H1 H2 H3 H4 H5 H6 tagları
 • Alt Attribute – Fotoğraflarınızın açıklama kısmı
 • Robots.txt
 • Sitemap.xml
 • Schema.org Open Graph Protocol
 • SSL
 • Google Analytics
 • Custom 404 Page 404 hata sayfası
 • Backlinks Score and counter
 • Sosyal Medya
 • Trafik Hit

Tüm bu kriter tabi ki yeterli değildir seo puanınız konusunda fakat büyük oranda önem teşkil etmektedir. Bu başlıklar genel olarak etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En basit test için herhangi bir anahtar kelime ile arama yapıp puanları karşılaştırıp görebilirsiniz sıralamada bazen farklılıklar olabilir bu bir sitenin o kelimede daha özgün veya daha eski veya daha fazla bilinirliğini gösterebilir.

 

Seo Araçları İle Site Hızınızı Testi

Bu maddemiz çok dikkat edilmeyen ve analiz çalışmasında önemli bir etken olan faktördür. Sitenizin yüklenme hızı host firmanızın sağladığı sunucunun hızı ile sizin sitenizin teması java ve css koların verimli olması ile alakalıdır.Google insight ile hız testi yaparak puanınızı kontrol edip eğer çok düşük skor elde ederseniz arttırmak için çalışmalar yapmalısınız.

SEO için yapılan çalışmaları analiz ederek yeni stratejiler üretip sitenizin arama motorları gözünde daha iyi duruma gelmesini sağlayabilir veya benim gibi kaliteli hizmet veren uzmanlar ile çalışabilirsiniz.

Hiç bir reklam ücreti almıyorum fakat doğruyu savunmak için yazıyorum tekrar woorank çok iyidir diğer söylenen yazılan uygulamaların hemen hemen hepsi ücretlidir ya da bir eksiği vardır. Karar sizin istediğiniz yerden seo puanınızı öğrenebilirsiniz.