proje fikir yarışması
11 Mayıs 1999 Yazarı taliptuncer 0

Proje Fikir Yarışması Başvurusu

Proje Fikir Yarışması Başvurusu , genellikle üniversitelerde çıkmış bu platform yenilikçi ve yaratıcı insanlar için bir adım atılmasında destek sunmaktadır. Size kendi bulunduğum yarışmalardan bilgiler vereceğim ve sonrasında sizlerle bir proje geliştirebilme adına ortak paydada buluşmak için bilgi alışverişi yapacağız. Sayfanın en altında bulunan bilgiler ile birlikte e postanızı bekliyorum.

Proje Fikir Yarışması YdYd Başvuru

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen proje fikir yarışması “Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler” yarışmasında ve artık ismi değişti  işte bu yarışma oldu neyse katılımcı olarak barajı geçtim ilk 10 fikir arasına kaldım eğitimler aldık gerçekten çok bilgilendirici işin uzmanları tarafından verildi. Benim performansım iyi fikir benim ama ortağa ihtiyaç vardı yakın çevremden üniversiteden bölümden 2 arkadaşıma söyledim ve birlikte geliştirecektik fakat Kural 1 “kimse sizin fikrinizi sizin kadar düşünmez” arkadaşlarım sınav vardı işim vardı derken tek kaldım ilk 5’e giremedim.

Yarışmaya sonraki sene yine katıldım daha geliştirmiştim projemi ve ne olduğunu en son anlatacağım. Bu sefer bölümden bir arkadaşıma anlattım ve destek vermesini istedim fakat şöyle bir şe benim girişimci yenilikçi ve fikir üreten birine ihtiyacım vardı ve ekipte sıkıntı yaşadım bu seferde ilk 3’e giremedim. Sürekli dersler aldım tek faydası bununla birlikte sene 2011 1000TL finalislik parası tabi.

Ödüllü Yıldızlı Projeler Yarışması

Odtüyü bıraktım Yıldız’a başladım sürekli bir etkinlik kurs yarışma bu yarışma serüvenimi de anlatayım. Süper Buton fikrim devam ediyor daha geliştirdim çünkü jüriden çok detay sorular gelmişti bir kısmını hayal etmemiştim ve burada 2. cilik ödülü aldım 3000TL de para ödülü aldım yanlış hatırlamıyorsam.

Fakat sonuç şu ertesi gün hiç bir şey olmadı e insan diyor ki hani fikrim güzeldi ödül verdiniz ne yapacağım ben şimdi sonuç hiç bir şey buradan da bir sonuç çıkardım yarışmalar sadece fikrinizin yayılmasını sağlamakta gerçek anlamdan hayata geçirmek için yapmanız gereken sadece gerçekten fikrinizi beğenen bir ortak ile en hızlı şekilde hayata geçirmek. Proje Fikir Yarışması sizin kişisel gelişiminiz için faydalı fakat projenizin hayat geçmesi için çok da bir anlam teşkil etmemektedir.

proje fikir yarışması

proje fikir yarışması

Süper Bir Fikrim Var Ne Yapmalıyım?

İş planı olmazsa olmaz bu sizin gelecek planınız demek yani bundan 1 sene 2 sene 5 sene sonrasını hayal ederek karşılaşabileceğiniz zorluklar swot analizi ile güçlü ve zayıf yanlarınızın hepsi olması gerekir ve bir kez daha okuduğunuzda eksikliğinizi göreceksiniz bir kez daha baktığınız da geliştirmeniz gereken kısımları göreceksiniz böylece kervan yolda güdülmez düşüncesiyle profesyonel olarak projenizi tasarlanmış olacaksınız.

Bir çok yol var fikrinizi hayata geçirmek için fakat unutmamanız gereken konu siz bu proje üzerinde belki  6 ay belki 1 yıl düşünüyorsunuz eğer fikrimi paylaşırsam çalarlar diye düşünmeyin bir başkası sizin kadar önem vermemekle birlikte tasarlamaya başlasa 6 yay 1 yıl geride kalacaktır hatta siz fikrinizi paylaştıkça eksiklerini görecek ve geliştireceksiniz.

Geç Kaldım ve Proje Hayat Geçti

Sene 2010 yaşadığım bir sıkıntı olan taksi bulma sıkıntısı ve ufak bir araştırma ile hava limanında taksi bekleyen ünlüler ile dedim ki bir uygulama olsa tek bir buton ile taksiyi bulunduğum konuma çağırsam başladım yine fikir yarışmalarına sunmaya beğenildi ödüller aldım sonuç benden önce hayata geçirdiler fikrimi çaldılar diyemem basit bir uygulama ile patenti alsam bir noktaya kadar korunacak yani her zaman rakip olacak Ülker var diye Eti yok mu Turkcell var diye Vodafone  yok mu? Buradan da bir ders aldım artık iyi fikirlerimi yarışmada sunmuyorum yarışmalar genel olarak fikir edinilme yeri.

Teknolojik Bir Fikriniz Var İse Ortaklık Teklif Ediyorum

Asıl mesleğim Elektrik Mühendisliği ve hayatım boyunca hep araştırdım kendimi geliştirdim şuanda 500.000TL sermayeli tek ortaklı şirket sahibiyim milyonluk işler yapıyorum. Şuan mentörlük yapabilecek konumdayım ekonomiksel olarak da iyi durumdayım. Sizin projeniz eğer aşağıdaki kriterleri sağlıyorsa kesinlikle benimle iletişime geçiniz:

  1. İlk Proje fikrini en az 6 ay önce düşündünüz,
  2. Projeniz ile ilgili rakipleri analiz ettiniz,
  3. Çevrenizde bu projeyi kullanma potansiyeli kişilere danıştınız mı?,
  4. Basitçe iş planını kağıda döktünüz.

Fikir ve Buluşlarınızın Proje ile İlgili Aşağıdaki Bilgileri Gönderiniz

  • Proje Özeti,
  • Avantaj-Dezavantajları,
  • Maliyet Analizi – kurulum ve işletme giderleri ile masraflar,
  • Hedef kitle ve kitle ihtiyacını sizin projeniz olmadan nasıl karşılıyordu?
  • Kendinize ait öz geçmiş,

Fikriniz ile ilgili yukarıdaki bilgilerle birlikte e posta adresime bilgileri gönderirseniz sizinle hemen iletişime geçeceğim ve fikrinizin hayat geçmesi için destek vereceğim.

buluş fikir yarışma ödül başvuru

buluş fikir yarışma ödül başvuru

Proje Fikir Yarışması Başvurusu için en ideal yer burasıdır. Ben ödüllü yarışmalarda ödül aldım fakat fikirlerimi yarışmalarda gerçekleştirmedim, fikre sahip olmak yeterli değil hayat geçmesi için benim gibi hem mentör olacak hem manevi hem de maddi destek olacak birine ihtiyacınız var. 2020 yılı sağlık ve ekonomiksel olarak çok zorlu geçiyor fakat yıl sonu ile birlikte 2021 yılı projelerin yılı olacaktır.

Proje Fikir Yarışması Başvurusu

Talip TUNCER