Google Pagespeed insights Hız Testi
6 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 1

Google Pagespeed Insights

Google pagespeed insights yeni geliştirilen web sitelerinin hızını test eden bir platformdur. Günümüzde sürekli teknolojik gelişmeler olmaktadır; arama motorları da sitelerin kalite durumlarına göre ön sıralarda çıkarmaktadır fakat kriterlerini arttırmak zorundadır haliyle. Bu kriterler sonucu seo analizi yapıldığında DA PA Domain Rating ve alexa değeri gibi site kalitesi belirlenmektedir. En son yapılan güncelleme ile sitelerinin hızları da önemli bir faktör olarak değerlendirilmiştir.

Google Pagespeed insights Hız Testi Yapın

Google Search Console ile site hakkında bir çok veriye erişebiliyoruz. Şimdi ise yeni platform Google Pagespeed Insights ile sitenizin mobil ve masaüstü kullanıcılarına göre hız testini yapıp güncel durumunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüleceği üzere çok basit bir arayüzle tasarlanmış araç için yapmanız gereken sadece site adresinizi girip Analiz Et butonuna tıklamanızdır. Sonrasında çok hızlı bir şekilde hız raporunu yani skorunuzu alacaksınız.

Google Pagespeed insights Hız

Google Pagespeed insights Hız

Google Pagespeed insights Test Sonucu Nedir?

Bu hız testi sonucu yeşil renkte bir skor alırsanız siteniz son derece iyi durumdadır. Eğer sarı renkte bir sonuç alırsanız iyileştirmeye ihtiyacınız vardrr. Eğer kırmızı ise sitede düzeltilmesi gereken çok konu vardır. Bu sadece java css kodları değil belki de hosting firmanızın CPU ve RAM özelliklerinin çok düşük olması ve paylaşımlı çok fazla sitenin barındırılması sebebiyle düşük skor elde etmiş olabilirsiniz.

Google Pagespeed insights Hız Testi

Google Pagespeed insights Hız Testi

ekranımıza gelen ilk puan mobil sayfanın hızıdır sol tarafta masaüstü butonunu tıkladığımızda normal bir laptoptan giriş yapan kullanıcı için hızı görmüş olacağız. Bu testin sonucunun arama motorları gözünde önemli durumda olma sebebi çok fazla reklam barından kodlaması iyi olmayan yavaş siteleri ayıklamaktır.

Google Pagespeed Insights Sitenin Hızını Arttırmanın Yolları

 • Catch yani Önbellekleme Yapın,
 • CPU ve RAM özellikleri yüksek sunucu kullanarak siteyi hızlı duruma getirin,
 • Fotoğraflarınızı farklı boyutlarda kaydederek yükleme hızını arttırın,
 • İçerik Dağıtım Ağı Kullanın.
 • JavaScript ve CSS dosyalarınızı sıkıştırın küçültün,
 • Css dosyalarınızı birleştirin düzenleyin,
 • Sunucunuzun yanıt süresini azaltın,
 • Google Pagespeed Insights ile test yapıp sitenizi denetleyin.

 • Ana sayfanızı özel olarak inşa edin basit ve hızlı olsun,
 • Gereksiz kod ve eklentileri silin,
 • Kullandığınızın Temanızın hızını kontrol ederek kullanın.

,

Google Pagespeed insights

Google Pagespeed insights

 

100 Puan Almak

Yukarıdaki maddeler sitenizin hız performansını arttıracaktır eğer 100 puan veya 100’e çok yakın bir puan almak istiyorsanız o zaman her şeyi detaylıca düşünmeniz gerekmektedir. Zor bir iş değildir fakat gerekli önemin verilerek sitenin her aşaması dikkatlice inşa edilmelidir.

Eğer siteniz Worpress uygulaması ile kurulu ise işiniz biraz daha basittir çünkü çok fazla güzel eklentiler vardır ve bu plugin ler sitenizin performansına olumlu etkiler etmektedir. En başta sitenizi oluştururken Tema seçiminde iyi kodlanmış hızı yüksek bir tasarımı olan tema seçin bundan sonra işiniz daha kolay olacaktır.

 

Karşımıza Çıkan Hata Boş Sayfa

PageSpeed aracını kullanırken dediğimiz gibi çok basittir fakat bazen o kadar da hızlı olarak sonuca ulaşamayabiliriz bunun sebebi sitemizde yeterli veri bulunmadığı olabilir. Bu durum analizler sonrasında hız kısmının boş kalması durumuna sebep olabilir. Bu hatanın giderilmesi için sitenizin çalışır durumda sağlıklı son haliyle testi tekrar denemeniz gerekmektedir.

 

SİTE HIZI TESTİ SONUÇ

Site Hızı Testi için kullanabileceğiniz en kaliteli sade kullanımı basit araç GOOGLE tarafından geliştirilmiştir; bunu aşağıda link olarak paylaştım tıklayıp sitenizin testini hemen yapabilirsiniz. Test sonucunda karşınıza çıkan durum eğer yeşil renk ile yüksek skor ise sorun yok fakat sarı özellikle de kırmızı ise sorununuz var demektir.

Bu durumda yukarıdaki maddeleri dikkate alarak sitenizin performansını arttırabilirsiniz. Site hızı demek her şey demek değildir fakat günümüzde ciddi önem kazanmıştır. Siz de dikkat ederseniz doğal aramalarda bir tık faydasını göreceksiniz. Benim sitemin skoru 98’dir ve takip ettiğim çalışma yaptığım yüzlerce site arasındaki en yüksek puanlı sitedir çünkü çok emek verdim.

Aşağıdaki linkten sitenizin hızını sorgulayabilirsiniz. Sonrasında aldığınız puana göre yolunuzu çizebilirsiniz. Bu konu önemlidir ve çoğu Seo Uzmanının hiç dikkate almadığı konudur fakat artık Sitenin açılış hızı SEO için olmazsa olmaz bir konuma gelmiştir.

Google Pagespeed Insights