Google Adwords Nedir Reklam
5 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 0

Google Adwords Nedir ?

Google Adwords Nedir kısaca Google-Ads olarak adlandırılır. En fazla kullanılan arama motorunun kullanıcılara paralı olarak sunduğu reklam servisidir. Kısaca aradığınız bir bilgili ile alakalı bazen üstte Reklam diye yazısı olan bazen sağ tarafta görülen reklamlardır. Ayrıca adsense ile sitelerde de bu reklam servisinden görüntüler görebilirsiniz.

Ücretli Reklam Google Adwords Nedir ?

Google AdWords, firmanızın iş hacmini arttırmak için ihtiyaç duyduğu reklamların billboard  açık hava reklamcılığı değil gazete ve dergi basılı yayınlarda değil dijital dünyadaki servistir. Artık günümüz teknoloji devridir ve insanlara ulaşmada en etkili yol dijital pazarlamadır. Diğer organlarda hedefinizdeki kullanıcyı seçemezsiniz fakat burada aş cinsiyet lokasyon eğitim seviyesi gibi bir çok kritere göre firmanızın yayınını yapabilirsiniz. Böylece daha önce sizden hiç haberdar olmayan bir potansiyel müşteriyi portföyünüze katmanıza destek olur.

Önemli bir nokta kullanıcılar artık paralı reklamların aldatıcı olduğu için güvenmemekte çünkü parayı veren herkes o reklamda olmakta aksine doğal aramalarda organik olarak üst sıralarda olan sitelere daha çok güvenmekte ve biliniyor ki bu doğru ve zor bir iştir. O yüzden sizlerin Google’a vereceğiniz ücretsiz seo uzmanlarına verip daha iyi bir sonuç almanızı tavsiye ederim.

Google Adwords Nedir

Google Adwords Nedir

Google’da Hangi Tür Reklam Çeşitleri Vardır ?

 • Arama Ağı Reklamı
 • Video Reklamı
 • Görüntülü Reklam
 • Uygulama Reklamı

Toplam 4 farklı versiyonu vardır ama dediğim gibi şiddetle size bu şekilde yapay değil doğal olarak 1. sıraya kadar yükselebilirsiniz. Google Adwords Nedir  ne kadar çok para verirseniz o kadar çok görüneceksiniz demek yani yapaydır. Demek istediğim tıklama başına maliyet çok yüksek bütçeler gerektirir onun yerine daha düşük bütçelerle daha fazla müşteri çekebilirsiniz firmanıza.

Fiyat Performans Dengesi İçin Taktik Tavsiyesi

 • Bütçenizin sınırlarını belirleme,
 • Müşterinin isteklerine cevap verme,
 • İyi bir anahtar kelime belirleme,
 • Raporları kontrol etme,
 • Reklam gösterim seçeneğini kontrol etme,
 • Raporlamalar ve maliyetleri sürekli kontrol etme,
 • Lokasyon seçimi yapmak,
 • Negatif anahtar kelimeleri yazmak,
Google Adwords Nedir Reklam

Google Adwords Nedir Reklam

Fiyat Çalışması Tıklama Başına En Yüksek Teklif

Anahtar kelime için ödenecek ve sizin tarafınızdan belirlenen üst limittir. Size tavsiyem ve önemli bir konu kesinlikle en üstte olmak için fazla fiyat yazmayın ne kadar düşük yazarsanız yazın illaki reklamınız görüntülenecek çünkü rakiplerinizin limiti bitecek veya çok rakibiniz olmayacaktır merak etmeyin görüntülenip sitenize verilen bağlantı ile hit alacaksınız.

Kalite skoru (quality score):  kalite skoru ne kadar yüksek olursa, reklam görüntülenme oranı da o ölçüde yüksek olur

Google AdWords ürünün faydalarından biri sitenize kaliteli trafik sağlamış olacaksınız.

Google Adwords’te Daha Fazla Görünmek için Neler Yapılmalı

Adwords sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiği, kaç kez tıklandığı, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bilgileri tüm açıklığı ile sunar. Bu şekilde, kaç TL’lik reklam harcaması yapmanız karşılığında, reklamınızın kaç kez görüntülendiğini ve sitenize kaç kişinin geldiği görebilirsiniz. Bu önemli bir şeffaflık sağlar.

Ayrıca, Google Analytics gibi ücretsiz istatistik sistemleri kurarak Adwords ile entegrasyonunu sağladığınızda, reklamınıza tıklayarak sitenize gelen kişilerin, ziyaret edilmesini istediğiniz bir hedef sayfayı ne ölçüde ziyaret ettiklerini (reklam dönüşüm oranını) dahi incelemeniz mümkün olur. Bunun dışında, önceki yanıtlarımızda da bahsettiğimiz, optimum ücretlendirme yapmak, farklı kelimeler için farklı reklamlar oluşturmak, reklam alternatifleri ile en iyi sonucu test etmek denenmelidir.

Arama motoru kullanıcıları, arama yaparken aradıkları ürün veya servisle ilgili reklamlar gördüklerinde reklama tıklama olasılıkları oldukça yüksektir. Google kullanıcılarının zor yollarla, yanlış sonuçlara ulaşmasındansa doğru sonuca kolayca ulaşmasını istediğinden arama sonuçları ile yüksek oranda alakalı olan reklamları ödüllendirmektedir.

2019 verilerine göre Türkiye’deki kullanıcıların kullandığı arama motorları istatistikleri aşağıdaki gibidir:

 • Google – %84
 • Yandex – %11
 • Bing – %2.5
 • Yahoo ve Diğerleri – %2.5

Google Adwords’a Verdiğiniz Reklamın Görünür Alanı Ne Kadar?

Reklam çalışmalarını belirleyen üç kriter vardır bunlar kelime ve harf sayısı limitlerinde kullanılmaktadır:

 1. Başlık alanı
 2. Websitesi alan ismi ya da url adresi.
 3. Reklam açıklama satırı

Bu reklamın tıklanma başı maliyetleri gösterilmesini bazı anahtar kelimelerdeki rekabet durumuna göre değişiklikler gösterebilir bu durumdaki kelime bazlı çalışmalara dikkat edilmeli ve profesyonel bir yardım almalısınız ama yine söyleyeceğim burada harcadığınız zaman ve parayı bir seo uzmanına verin ve arkanıza yaslanın çünkü o sizin için en iyi çalışmayı yapacaktır.

Google Adwords’ün Yayınlanma Süresi Nedir?

Oluşturulan her kampanya için günlük olarak maksimum bir harcama sınırı belirlenir.. Bütçe bittiğinde ise reklam gösterimleri sonlanır

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google, Adwords reklamları yapılan aramalarda veya sitelerde bulunan reklamlarda kullanıcılar tarafından reklamınızı görüp tıkladığında maliyetine göre fiyatlandırılır ve bunu ödersiniz. Otomatik ödeme talimatınız yoksa bütçenizdeki para bitince reklamların gösterimleri durur. Artık devam etmek istemiyorsanız kalan borcunu öyle hesapta durur ömür boyu herkes unutur hiç bir şey olmaz denedim gördüm yıllarca. Google Adwordse reklam verenleri korumak için bir çok yazılım geliştirmiştir en basiti kullanıcı deneyimlerine göre anahtar kelimelere 1-10 arasında bir kalite puanı atar ve buna göre fiyatlandırma çalışmaları yapar.

Google Adwords’e Yapılan Ödeme Şekilleri

Google reklam hesabına bankalar aracılığı ile ödeme yapılıyor. Ayrıca bakiye bitmesi problemleri ile karşılaşmamak için kredi kartı ile otomatik ödeme verebilirsiniz. Tekrar söylüyorum paranız çöpe gitmese de tam olarak belki yarısından fazlasını kurtarabilirsiniz bunun için benimle iletişime geçiniz.

 

Google Adwords Nedir ile ilgili bilgi yukarıdadır. Bu arada adword değil adwords’tür, bu reklam konusunda başarılı olmak için lütfen aşağıdaki ilnkteki anasaydan iletişim bölümüne giderek irtibata geçiniz.

E-Posta Adresim için TIKLAYINIZ.