elektrik mühendisi
3 Mart 2020 Yazarı taliptuncer 3

Elektrik Mühendisi Talip Tuncer Hakkında

Elektrik Mühendisi Talip Tuncer olarak size S E O dışında biraz farklı bir bilgi vereyim. Benim asıl mesleğim elektrik mühendisliğidir ve size kendi bölümüm hakkında bilgilendirici bilgiler vereceğim. Basitçe tüm diğer bölümlerin yapı taşlarında nasıl matematik varsa biliminde temelinde elektrik vardır. Yani elektrik olmadan bilgisayar bile olmazdı diye düşünebiliriz tabi ki başka enerji ile çalıştırabilirdik fakat bu günkü gelişmişlik düzeyine zor ulaşırdık

Elektrik Mühendisi Nerede Çalışır ?

Elektriğin ucu bucağı yoktur üretimi iletimi dağıtımı tüketimi ayrı cihazların çalışma şekilleri ayrı ve iş sektörü olarak proje, uygulama, enerji , danışmanlık , aydınlatma ve otomasyon gibi bir çok kolu vardır. Kamuda eskiden çok daha fazla alımlar vardır şimdi elektrik-elektronik müh. okuyanlarda tercih yaptığı için rekabet çok yükselmiştir.

 

  • Kendinize ait firma da proje, uygulama ve danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.
  • Teknolojik bir şirkette arge mühendisi olarak görev alabilirsiniz.
  • Bir inşaat projesinde proje müdürü, şantiye şefi veya saha mühendisi olarak çalışabilirsiniz.
  • Fabrikalarda bakım mühendisi olarak çalışabilirsiniz.
  • Elektrik enerjisi dağıtım şirketlerinde koordinatör mühendisi olarak çalışabilirsiniz.,
  • Elektrik ürünleri için satın alma ve satış mühendisi olarak görev alabilirsiniz.

Neden Farklı Bir Enerji Kullanılmıyor – Elektrik Mühendisi

Bildiğiniz üzere bir çok farklı enerji kaynağı ve türü vardır fakat evlerde iş yerlerinde hep aynı birimi watt olan elektriği kullanıyoruz. Bunun sebebi eğer evimizde suyun enerjisini kullansaydık bir dere yatağının yanında olmalıydı ki evimiz burdan geçen suyun hareketini kinetik enerjiye çevirelim daha farklı düşünürsek ütümüzü buhar enerjiyse çalıştırmak için su ve ısıtıcı için kömür veya gaz kullanmamız gerekirdi.

Yani Elektrik Enerjisi bize kullanım kolaylı sağlamakla birlikte bir de enerjinin taşınmasında en verimli tür olduğunu ispatlamıştır.

Nasıl Elektrik Mühendisi Olunur?

Bunun için çok büyük bir dahi olmanıza sınavlarda full çıkarmanıza gerek yoktur. Tabi o kadar da küçümsemeyin derslerinizde başarılı olmalı matematik ve fizik derslerinde çok iyi olmanız gerekmektedir.

Gözle göremediğimiz Gerilim (Volt), Akım (Amper), Güç (Watt), Enerji (Joule) gibi kavramları hayal ederek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bir çok üniversitede elektrik-elektronik bölümü vardır bu bölümde son sınıfta bir alana kayarak ya elektrikten ya elektronikten uzaklaşıyorsunuz imza yetkisi ve EMO ya kayıt için extra yüksek gerilim ile ilgili dersler almanız gerekebilir. Yıldız İtü Kocaeli gibi üniversiteler de bulunan doğrudan Elektrik Mühendisi yetiştiren bölüm mevcuttur.

Asıl nokta diplomayı almak değildir günümüzde artık kolaylaştırmış önemli olan nasıl bir katma değer kattığınızdır. Yani kısaca kendinizi geliştirmezseniz sadece derste verilen ile yetinirseniz işsiz kalma ihtimaliniz çok yüksek bu noktada bütün suçu okula, devlete ve ailenize yüklemeyin. IEEE toplluluğunun cümlesini aktarayım sizlere “Sadece derse girerek mühendis olunmaz”.

 

emo elektrik mühendisi

emo elektrik mühendisi

 

Her mesleğin bir meslek odası var bu güncel gelişmeleri takip edip yetki alıp ve kendi mesleki haklarının korunması için gerekli olan bağımsız çalışan kurumlardır. EMO da bu noktada örnek gösterilebilecek odalardandır.

Evimize Elektrik Nasıl Geliyor?

Öncelikle bilmeniz gereken konu elektrik üretildiği gibi tüketilen bir enterkonnekte çalışan kapalı sistemdir. Yani sizin evinize gelen enerji size yakın bir noktadan da üretilip şebekeye verilen enerji olarak ya da çok uzaklardaki bir barajdan üretilip gelmiş olabilir. Bu sistem en verimli olanlardandır sürekli enerji alırsınız elektrik kesintileri azdır süreklidir, verimi yüksek ve maliyet olarak da ekonomiktir.

Bu sebeple elektrik kabaca Üretim-Dağıtım-Tüketim olarak 3 ana başlıkta ilerler. Üretim noktaları hidroelelektrik, güneş panelleri, rüzgar türbinleri (yenilenebilir enerji daha sağlıklıdır) ve doğal gaz çevrim santrali vasıtasıyla üretilir. Bu enerji gerilimi yüksek 154kv veya 380kv yüksek gerilim olarak uzun mesafelerde taşınır. Şehir merkezlerinde indirici merkezlerde bu 34,5kv olark orta gerilim olarak taşınır. Belirli bir alandaki mahal için Trafo Merkezi kurularak orta gerilimden alçak gerilime dönüştürülür. Bu arada Amerika’da orta gerilim tabiri yoktur.

3 faz fazlar arası 380 volt faz-nötr arası 220v olacak şekilde OG Trafodan evimize gelir. Biz de prizlerde 220v 50Hz olarak bunu görür ve kullanırız.

Peki evimize kadar ulaştı enerji de depolanmıyor bizim 5dk sonra 1 saat sonra kullanacağımız elektriği kim nereden biliyor?

elektrik mühendisi

elektrik mühendisi

Bu sorumuzu açıklayalım, aşağıdaki 3 kurum sürekli olarak koordineli olarak verilerini paylaşır ve bu sebeple dağıtımdaki ihtiyaç belirleniyor ve ona göre üretim yapılıyor bundan bu saatlerde 1 yıl önce tüketilen enerji nedir? Tahmini bu yıl da yakınlarındaki bir güçte tüketim olacaktır.

Biraz daha detaya inersek beklenilmeyen bir durumda ne olacaktır? Fazla üretilen enerji gerilim yükselmesine yol açacak 220v isterken 230v göreceğiz  ama meraklanmayın çoğu ürün 239v kadar randımanlı çalışmaktadır. Az üretimden dolayı 210v değerine düşüş olacaktır ürünler çalışmaya devam edecektir ta ki 200v olana kadar.

Bu esnada en hızlı enerji ihtiyacını barajlar karşılar ve aynı zamanda doğal gaz çevrim santralleri devreye gider onların şebekeye enerjiyi basması 1 saat gibi bir sürede olmakta bu esnada şebeke barajların yardımıyla da istenilen 220v enerjiye gelmiş olacaktır. Yani evinizde prizde bulunan elektriğin gerilimini bir voltmetre ile kontrol ederseniz her gün ufak tefek farklılıklar görebilirsiniz.

Enerji Üretim   :www.euas.gov.tr
Enerji İletim     :www.teias.gov.tr
Enerji Dağıtım  :www.tedas.gov.tr

elektrik mühendisi diploması

elektrik mühendisi diploması

 

yazan: Yüksek Elektrik Mühendisi Talip TUNCER

 

Elektrik Mühendisi , Başarılı olmak için tıklayınız , Elektrik Mühendisi Talip İletişim