hosting nedir
5 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 0

Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve Hosting Nedir sorumuzu çok kısa özetleyip sonra detaylı seoda fayda sağlayıcı taktikler vereceğim. Domain yani Türkçesi alan adı dediğimiz tüm websitelerinin isimleridir. Örneğin “www.taliptuncer.com” bir alan adıdır. Hosting ise bu alan adının barındığı yerdir, Türkçesi sunucudur. Yani bir websitesinde bulunan tüm dosyalar (kodlar, resimler , yazılar bir kısmı veri tabanında da olabilir bu da sunucu alanına girer)

Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve Hosting nedir, Web sitemizin iki büyük önemli parçası olan domain ve hosting konumuzu iki parça halinde cevaplayalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

domain nedir

domain nedir

Herhangi bir Websitesinin İnternette bulunan açık adresidir. eğer bu adres olmasaydı her siteye IP adresleriyle ulaşıyor olacaktır aslında yine var ama DNS yönlendirmesiyle biz göremiyoruz. Biz adresi yazdığımız gibi tarayıcı ip adresine yönlendirir ve böylece aklımızda sayı tutmadan sadece yazılarla işimizi basitçe çözmüş oluruz.
Domanin;

 • “http” veya “https” bağlantı (biri SSL sertifikası alınmış güvenilir sitedir) ile başlar ve çoğu zaman yazmamıza gerek olmayan ön addır.
 • www açılımı “World Wide Web” tahmin edeceğiniz gibi ilk 1989 yılında W3 olarak bilgisayarlar arası veri paylaşımı mantığıyla oluşturulmuştur.
 • sitenizin tam ismi ile devam eder bu bitişik olmak zorunda artık Türkçe karakter olabiliyor fakat sunucu tarafındaki hata oranlarından pek işlevsel değildir.
 • en son uzantı ile ilgili belki 100 e yakın farklı tür vardır kısaca bir kaçından bahsedeyim: com-commercial ticari, edu-education eğitim, gov-goverment hükümet, org-organization organizasyon, net-network ağ, info-informatin bilgi siteleridir.
 • Sonrasında ülke kısaltması kullanılabilir, com.tr, gov.tr gibi bunun için marka tescil belgeniz ve resmi bir belgeniz olması gerekmektedir.
domain ve hosting nedir

domain ve hosting nedir

Hosting (Sunucu) Nedir ?

Bir ismimiz varsa artık ikinci adıma geçebiliriz yani bu sitede bulunacak tüm verilen bulunacağı yerdir. Siz kendi bilgisayarınızı da paylaşıma açabilirsiniz tabi ama buradaki hendikap ip adresiniz değiştiği zaman bilgisayarınız kapandığı zaman siteniz yok olacaktır. Bu sebeple host hizmeti veren firmalar 7/24 esasına göre sürekli olarak yedekli ve enerji kesilmesine karşıda UPS Kesintisiz güç kaynağı ve Jeneratör kullanmakta özel data center denilen veri merkezleri kurmuştur.

Basitçe interneti açtınız siteye tıkladınız bu esnada site sizin hosting alanınıza gidip verinizi alır sizin bilgisayarınıza yükler ve siz kendi bilgisayarınızda yüklenmeyen hiçbir veriyi göremezsiniz.

 

alan adı ve sunucu nedir

alan adı ve sunucu nedir

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

o kadar çok domain vardır ki sayısı sonsuza doğru gitmektedir. Şimdi bu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz önemli olan nedir? Bu soruları cevaplayacağım. Domain ve Hostiing Nedir?

domain seçimi

domain seçimi

Domain Akılda Kalıcı Olmalıdır

şöyle düşünün klhljfhjfdkşadjfkd diye bir site var bunu kime aktarabilir nasıl söyler ve tekrar nasıl hatırlarsınız. Bu sebeple alan adınız akılda kalıcı olmalı tekrar gelinebilmesi ve isim aktarımı kolay olması için. Bu demek değildir yabancı olmalı hatta belki sektörünüzdeki kişilerin yabancı kelimelere aşinalığı olmayabilir ama önemli olan telaffuzu rahat ve basit olmalıdır.

Domain Kısa Olmalıdır

Olabildiğince kısa olmalı tabi ki bizim seo sektöründe 17 karakterden uzun domainler pek sevilmez. Arama motorları bunu aldatıcı bulduğundan spam scoru arttırmaktadır. Yani bir haber sitesi için haberhaberlerhaberlerimiz.com sitesini alıp en ön sırada olacağını düşünüyorsanız bir haber yazıp aratın arama motorlarında. Kısa derken 3-4 harfli olacak değil tabi ki yanlış da anlaşılmayalım.

Domaini Nereden Almalıyım ?

Bir çok firma vardır hepsinin fiyatı hemen hemen aynıdır fakat sunucu fiyatlarına geldiğimize hepsinin özellikleri, şartları ve fiyatları farklıdır. Host firmanızı araştırıp seçin sonra ikisini de aynı firmada alın bu size her işlemde kolaylık sağlacaktır.

hosting nedir

hosting nedir

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çok çetrefilli bir alan olan sunucu seçiminde dikkatli olmalısınız hatalı ürün seçiminde paranız boşa gitmiş olabilir. Şimdi aşağıda maddeler halinde yazdığım konulara dikkat ederek ürünü satın alabilirsiniz.

 • Kaç Domain barındaracaksınız? Tek siteniz var ise bu detay sizin için önemli değil ama birden fazla ise dikkat edin bayi hosting mi reseller mi hangisi hangi firmada daha uygun.
 • Barındırma alanı ( Harddisk Boyutu ) Siteniz ufak çaplı tüm dosya boyutu 1GB’ın altındaysa bütün firmalarda sağlamaktadır fakat siteniz fotoğraflarla dolu, forum sitesi veya haber sitesi ise sınırsız barınma alanına ihtiyacınız olacak çünkü firmalarda ya çok düşün 5GB paketlerini yada sınırısz paketleri bulacaksınız.
 • Bandwidth Traffic Şimdi sitenizin ne kadar hit alacağını tahmin edemiyor olabilirsiniz basitçe aylık 1bin kullanıcı altı local bir siteye sahipseniz küçük paket işe yarar fakat organik hitler alıp sitenizde kullanıcıların olduğu bir siteniz varsa bu da sınırsız olmalıdır.
 • Sunucu Hızı yukarıdaki özelliklerden sonra şöyle bir karşılaştırma yapalım her şeyi sınırsız iki hosting firmasında fiyatlarda aynı ise hangisini seçeceğiz tabi ki sunucunun hızlı olanı bunu RAM ve CPU ile anlarız hangisinde bu veriler daha yüksek ise onu seçiniz.
 • Fiyat yazmama gerek yok ama yine de bahsedeyim çok firma var acele etmeyin karşılaştırın fiyatları.
 • Kalite firmanın iyi olduğunu oluşturduğunuz bir ticket yani soruyu ne kadar hızlı cevaplayıp sorunu çözmesiyle alakalıdır. Bunun için bir deneme yapabilir firmayı böyle seçebilirsiniz.

DOMAIN VE HOSTING NEDİR ?

Domain ve Hosting Nedir sorumuzun cevabı yukarıdadır. Bilişim internet sektöründe İki büyük konu Domain ve hosting nedir, Sizin sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullabilir ve ya aşağıdaki iletişim linkine tıklayabilirsiniz.

İletişim