burs basvuruları
20 Nisan 2020 Yazarı taliptuncer 0

Burs Başvurusu

Seo İçerik

BURS BAŞVURUSU YAP 2021

Burs başvurusu, resmî ya da özel kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahiplerine karşılıksız olarak verilen maddi yardım ve destektir.

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burslar özellikle öğrencilere verilir. Ayrıca ihtiyaç sahibi kişilere de verilmektedir. Hiçbir resmî ve özel kurum ve kuruluşun burs verme zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte gerçek ya da tüzel kişilerin isteğine bağlı olarak verilir.

İslam’daki zekat uygulamasına benzer ve uygun bir uygulama olup toplumsal dayanışmayı sağlayan bir yardımdır. Toplumda dayanışmayı arttırdığı gibi verilen Ful bright bursu gibi uluslararası burslarla bu dayanışma ve kardeşlik toplumlar arası bir durum alır. (Wkipedia)

Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bu sorumuzun cevabı çok detaylıdır. Aşağıdaki bazı kurumları bulacaksınız fakat bunlar sadece popüler olanlardır. öncelikle üniversite kaydınızı yaptıktan sonra KYK burs veya kredi başvurusunu yapmayı unutmayın takip edin artık üniversiteli olarak her şeyi takip etmek zorundasınız.

Yani derse geldiğinizde sınav varsa o sınavdan sorumlusunuz girmediğiniz dersten de sorumlusunuz eğer yönetmeliği hiç okumayıp size mantıklı gelmeyen bir durum için itiraz edemezsiniz. Sizden beklentiler çok fazladır.

Kısaca devlet olarak kyk dışında belediye ve bazı kamu kurumlarını takip edebilirsiniz fakat özelde vakıf olarak bir çok kurum mevcuttur ve hepsinin şartları farklıdır. Bu kriterlere göre bir eleme yapıp başvurabileceğiniz kurumların şartlarına göre evraklarınızı online veya posta ile göndermeniz gerekmektedir. Olumlu olması durumunda sizinle iletişim bilgileriniz vasıtasıyla mutlaka irtibat kuracaklardır.

burs basvuruları

burs basvuruları

BURS BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Kyk bursu yani devletin verdiği burs için aşağıdaki evraklar gerekli değildir özel kurumlar için geçerlidir aşağıdaki liste. Burs Başvuru evrakları;

 • YKS Sonuç Belgesi
 • Öğrenci Belgesi
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Onaylı Maaş Bordrosu
 • Araç Tescil Belgesi
 • Başvuru Formu
 • Babaya ait nufus kaydı
 • Baba ve anneye ait mülk belgesi
 • ENGELLİ İSE ENGELLİLİK RAPOR FOTOKOPİSİ
 • ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUĞU İSE BELGE
 • 4A Hizmet Döküm Belgesi
 • 4B Hizmet Döküm Belgesi
 • 4C Hizmet Döküm Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tapu Tescil Belgesi
 • ÖSYS Sonuç Belgesi
 • Niyet Mektubu

Bu evraklar kuruma göre değişmektedir KYK bursu e-devlet ile yapılmakta ve hepsi otomatik alınmaktadır. Üniversitenizin sitesini talip edin oradaki duyuruları okumakla sorumlusunuzdur. Okulunuzda ayrıca yemek, taşıma ve part time burslar da mevcuttur.

KYK BURS PARALARI NE ZAMAN YATAR?

Kişinin TC kimlik numarasına göre yatmaktadır, yani 0 ile 9 toplam 10 sayı var 10 gün içerisinde yatmış oluyor. Daha detaylı anlatmam gerekirse TC Kimlik numarasının sonu “0” olanlar her ayın 19’unda, “2” olanlar 20’sinde, “4” olanlar 21’inde, “6” olanlar 22’sinde, “8” olanlar 23’ünde ödemelerini alabiliyor.

Kyk’den aynı zamanda burs ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz fakat aynı anda ikisini alamazsınız. Kredi sistemi ise mezun olduktan sonra 1 yıl sonra her ay taksitle geri ödeme sistemidir. Çok düşük faizle gerçekleşmektedir.

Eğitimin ücretsiz olması örnek olan ülkeler arasına girmiş parasız eğitim gerçekleşmiştir fakat biraz daha iyileştirilmesi için iş bulana kadar faizsiz olarak eğitim kredi desteği olsa tüm öğrencilerimiz için teşvik edici bir sistem olacaktır.

 

burs basvurusu 2021

burs basvurusu 2021

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Verilen Burs Başvurusu

Kyk bursu için aşağıdaki linke tıklayınız

https://kygm.gsb.gov.tr/

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan Fulbright burslarından, Türkiye’de öğrenim görmekte olan öğrenciler ya da yüksek öğrenimini tamamlamış kişiler ile çeşitli devlet ve özel kurumlarda görev yapan akademisyenler, öğretmenler, kamu personeli ve sanatçılar faydalanabilmektedir.

Programa seçilen Türk bursiyerler, Fulbright bursları kapsamında, Amerika’ya giderek Amerikan üniversitelerinde öğrenimlerine devam edebilir, araştırma yapabilir ve kariyer gelişimlerine odaklanabilirler.

Fulbright burslarına önerilen adayların tümü, yüksek akademik performans gösteren; ilgi uyandırıcı proje önerileri sunan; liderlik potansiyeli olan; uyumlu; kendi kültürünü tanıtmaya istekli ve Amerikan kültürünü anlamak üzere Amerikan halkı ile iyi ilişkiler kurabilecek nitelikteki kişilerdir.

Fulbright bursları karşılıksızdır; ancak bursiyerlerin programlarını tamamladıktan sonra J-1 değişim vizesi kuralı gereği iki yıl Türkiye’de ikamet etmeleri gerekmektedir.

Türk Programları altında, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından yürütülen altı burs programı bulunmaktadır.

Fulbright bursları, Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik ve Psikoloji gibi alanların hasta ile bire bir teması gerektiren klinik alt dalları haricindeki tüm alanlarda verilebilir.

Öğrenci Programı Burs Başvurusu 2020

Öğrenci Programı “Yüksek Lisans” ve “Doktora” burslarını içermektedir. Öğrenci Programı kapsamında, lisans eğitimini tamamlamak üzere olan öğrencilere, 4 yıllık üniversite mezunlarına ve yüksek lisans derecesini alacak/almış kişilere burs imkânı sağlanır. Öğrenci Programı bursları bir akademik yıldır, ancak akademik başarıya bağlı olarak ikinci yıl yenilenebilir.

Doktora Tezi Araştırma Bursu

Doktora Tezi Araştırma Burs Programı, Amerika’da araştırma yapmak isteyen, halihazırda Türkiye’de doktora yapan ve tez yazma aşamasına gelmiş öğrencilere verilir. Bursun süresi bir akademik yıldır.

Fulbright Akademik Araştırma Burs Başvurusu

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 yıllık “doktor” (PhD) unvanına sahip olan, Amerika Birleşik Devletleri’nde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere verilir. Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 12 aya kadar olan bir süreyi kapsamaktadır.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu Başvuruları

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, Amerika Birleşik Devletleri’nde alanları ile ilgili eğitim almak isteyen, Türkiye’de bir meslek yüksekokuluna kayıtlı öğrencilere verilir. Bursun süresi bir akademik yıldır.

Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Bursu

Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Programı, bir diploma programı değildir. Kariyerlerinin başındaki İngilizce Öğretmenliği ve benzeri alanlardan mezun olan bireylere burs imkânı sağlanmaktadır. Bursiyerler, Amerika’da gittikleri kurumlardaki Türkçe dil eğitimi programlarında öğretim asistanı olarak görev yapmaktadır. Bursun süresi bir akademik yıldır.

Hubert H. Humphrey Programı

Hubert H. Humphrey Programı, bir diploma programı değildir. Kariyerlerinin ortasındaki, kamuya hizmet veren bir kurumda çalışan, liderlik özelliklerine sahip yönetici, planlamacı ve uzmanlara verilir. Bursiyerler, program süresince akademik bir programa katılırlar ve alan çalışmaları sayesinde mesleki deneyim kazanırlar.

Türk Programları altında yer alan farklı burs programları hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvuru koşullarını öğrenmek için Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu web sayfasını ziyaret ediniz

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK burs başvuruları geçen sene 14 Ekim’de başlamış ve 22 Ekim’de bitmişti. Önümüzdeki günlerde KYK’nın başvuru tarihi konusunda açıklama yapması bekleniyor. KYK kredi ve burs başvurusunda bulunmak isteyenler detayları merak ediyor. e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için şifreye ihtiyacınız var.

Eğer bu şifreyi ilk kez almak istiyorsanız herhangi bir PTT’ye başvurmalısınız. Yukarıdaki linki tıkladıktan sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın ve sonra formu doldurun ardından kaydedin.

burs başvurusu

burs başvurusu

Türkiye’de bir çok vakıf ve kurumlar eğitim bursuna başvuruların kabulüne devam ediyor

MESS Mesleki Eğitim Burs Başvurusu

kapsamı genişleyerek alanında Türkiye’nin en büyük burs programı oldu. MESS üyesi işyerlerinde çalışanların lise düzeyinde ve metal işkoluna yönelik bölümlerde mesleki eğitim alan çocuklarına verilen bursun kapsamına, bölüm ayrımı bulunmayan 9. sınıflar da dahil edildi. Burs alabilecek öğrenci sayısı 2.5 kat artarken, 9. sınıflara yıllık 1.000 TL, diğer sınıflara ise yıllık 2.000 TL tutarında mesleki eğitim bursu verilecek.

HACI ÖMER SABANCI VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 16 Eylül ile 16 Ekim arasında yapılıyor.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 17 Eylül ile 17 Ekim arasında yapılıyor.

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

İSTANBUL TİCARET ODASI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. 1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor.

21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor.

21. YÜZYIL ANADOLU VAKFI MAHMUTBEY BURS BAŞVURUSU

Başvurular 20 Eylül ile 20 Ekim arasında yapılıyor.

A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

ABDURRAHMAN BİLİMLİ EĞİTİM KÜLTÜRTÜR VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI BURS BAŞRUSU NE ZAMAN?

Başvurular 18 Eylül ile 18 Ekim arasında yapılıyor.

AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 14 Eylül ile 14 Ekim arasında yapılıyor. Her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine burs veriyor.

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI BURS BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı – Önemli Notlar Burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmalıdır.

ENSAR VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 19 Eylül ile 19 Ekim arasında yapılıyor. Ensar Vakfı, kuruluşundan bugüne kadar çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilere her ay karşılıksız burs verme faaliyetini sürdüregelmiştir. Burs alacak öğrencilerin seçiminde; Başarılı olmak ve maddi imkansızlık içinde olmak gibi şartlar ön planda tutulmaktadır. Ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğrencilere de karşılıksız burs verilmektedir.

FEVZİ AKKAYA VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı, 1980 senesinden bu yana, teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde okuyan, maddi durumu müsait olmayan öğrencilere burs vermektedir.Vakfın burslarından bugüne kadar 50 bini aşkın öğrenci faydalanmıştır.

FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI EĞİTİM BURSU ŞARTLARI

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Feyziye Mektepleri Vakfı üstün başarılı öğrencileri ödüllendirerek ve maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilerine ücretsiz okuma hakkı vererek olanaklar ölçüsünde fırsat eşitliği sağlamayı amaçlamaktadır.

İZZET BAYSAL VAKFINDAN BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

1. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine vakfımız tarafından burs verilmektedir.
2. Bölüm birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye daha vakfımız burs vermektedir. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe veya diğer İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

KİBAR EĞİTİM ve SOSYAL YARDIM VAKFI BURS PROGRAMI

İlk, orta, yüksek ve lisans üstü eğitim düzeylerinde okuyan, araştırma ve inceleme yapan yetenekli, maddi olanaktan yoksun çocuklara ve gençlere, burs veriyor. Vakıf toplamda 60 öğrenciye burs veriyor.

RUMELİ EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

Vermiş olduğu burs kategorileri Üstün Başarı Bursları – Yüksek Öğrenim Bursları- Yüksek Lisans Bursları Doktora Bursları -Başta Rumeli kökenli ve şehit ailelerinin orta dereceli okullardan mezun olup maddi yetersizliklerden dolayı üniversite veya
yüksek okulllarda okuma olanağından mahrum kalan öğrencilerin her türlü eğitim, öğretim ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için burs vermekteyiz.

ŞAHİNLER VAKFI BURSU NASIL ALINIR?

Mali durumu çok zayif olan belgeleyen ögrencilere burs veren vakif, hazirlik veya 1. sinif ögrencileriyle üniversite okuyan
kardesleri olanlara tip, hukuk ve mühendislik fakülteleri ögrencilere öncelik veriliyor. Burs, bir ögretim yil botunca ve 9 aylik süre ile veriliyor.

TADEV BURS BAŞVURUSU 2020

TADEV üniversite öğrencilerine 1995 yılından itibaren karşılıksız burs vermek üzere çalışmalar yapmaktadır.

UYUMLU EĞİTİM KÜLTÜR ve BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI ÖĞRENCİ BURSLARI

Yumlu Vakfı, maddi imkanları nedeniyle yüksek öğrenimlerine devam etmekte zorluk çeken başarılı öğrenciler için burslar sağlamakta ve sağlanan imkanı desteklemek amacıyla sosyal gelişim konuları da dahil olmak üzere bursiyerlerine özel imkanlar yaratmaya gayret göstermektedir.

ÖNDER BURS BAŞVURU EVRAKLARI 2020

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. İmam hatip lisesi öğrencileri müracaat edebiliyor.

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI BURS BAŞVURUSU 2021

Eskişehir Sanayi Odası: Mühendislik, ekonomi, maliye, işletme ve iş idaresi bölümlerinde okuyan, birinci ve ikinci sınıf üniversite öğrencilerine veriliyor.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI BURS BAŞVURUSU

Lise, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilerden uygun şartları taşıyanlara eğitim programları kapsamında burs desteği sağlıyor. Kurumsal telefon numarası: 0312 416 90 00

İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI BURS TARİHİ

Marmara veya İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünde okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor.

TÜRK DİL KURUMU BURS BAŞVURUSU

LYS’de ilk 2000’e giren öğrencilere aylık 700 TL burs verdiği biliniyor. Bu sene burs ücretinin değişip değişmediği hakkında bir açıklama bulunmamaktadır.

KIZILAY GENÇLİK MÜDÜRLÜĞÜ BURS BAŞVURUSU

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, sosyal himayeye muhtaç, kendi imkanları ile tahsil hayatlarını devam Ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir.

SAĞLIK EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURULARI

Başvuru Ağustos-Eylül aylarında yapılıyor. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih ediliyor ve 3’üncü sınıftan sonraki öğrencilere veriliyor. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçiliyor.

SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başarılı ve sosyoekonomik durumu burs almasını gerektiren üniversite öğrencilerine burs veriyor. Bursun devamı her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Müracaatlar ekim ayı başında sona eriyor.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI BURSLARI

Toplum Gönüllüleri Vakfı 2005-2006 öğrenim yılından başlayarak TC vatandaşı olan öğretmen çocuklarına (devlet ilköğretim, lise ve dengi okullarında görevli veya bu okullardan birinden emekli bir anne ve/veya babanın çocuğu olan) burs sağlamaktadır.

YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI BURSU

Üniversitelerde, yüksek ve ortaöğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği çerçevesinde tamamen karşılıksız burs verilmektedir. Başvurular eylül – ekim aylarında yapılır.

MEHMET ZORLU VAKIF BURS BAŞVURUSU

Mehmet Zorlu Vakfı, temel faaliyet alanı olan, eğitime destek çerçevesinde her eğitim döneminde yüzlerce öğrenciye burs vermektedir. Başarı ve ihtiyaç kriteri gözetilerek seçilen bursiyerler, Ekim-Haziran ayları arasında toplam 9 ay süreyle burs almaktadır.

TUBİTAK BURS BAŞVURUSU 2021

Türkiye’de Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimlerde(*) tezli yüksek lisans yapmakta olan öğrencilere karşılıksız burs verilecektir.

TEKFEN VAKFI BURS BAŞVURUSU

Burslar, başarı oranı yüksek öğrencilere Yönetim Kurulunca yapılacak değerlendirmeye göre verilir. Burstan istifade edebilmek için öğrencinin okuldan, herhangi bir özel kurum ya da kuruluştan başkaca burs almamış olması şarttır.

İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI BURS BAŞVURUSU

Başvurular 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor.

ELGİNKAN VAKFI BURS BAŞVURUSU

Vakfımızın burs adaylık ve başvuru şartları. Maddi İmkanları Yetersiz Olmak Vakıf bursuna aday olabilmek için öğrencinin maddi imkanlarının yetersiz olduğunu kabul ve beyan etmesi esastır.

VEHBİ KOÇ BURS BAŞVURUSU 2021

Maddi gücü yetersiz ama yetenekli gençlere eğitimde fırsat eşitliği yaratmak. Vakıf bu nedenle, “okumaya hevesli gençler”i 1969 yılından bu yana verdiği eğitim burslarıyla desteklemekte ve onların topluma yararlı olmalarına imkan sağlamaktadır.

SABANCI VAKFI BURS BAŞVURUSU 2020

LYS’de Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak yine Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.

TÜRK PETROL VAKFI BURS BAŞVURUSU 2020

BURS Başvurusu Eylül ile Ekim arasında yapılıyor.

TÜRKİYE MİLLİ KÜLTÜR VAKFI BURS BAŞVURUSU 2021

Feshane Caddesi,Kızıldeğirmen Sokak No:1 Eyüp 34060 İSTANBUL

BİRLİK VAKFI BURS BAŞVURUSU

Yeniçeriler Cad. No: 13 Çemberlitaş Fatih / İSTANBUL

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

Alev Topları Programı kapsam ve içeriği Yönetim Kurulu kararı ile yıllara göre değişkenlik gösterebilir.

BURS VERMEK

Her yıl binlerce genç, burs verenler sayesinde eğitim yaşantısına devam ediyor. Peki, burs vermek nedir? Burs vermek ne işe yarar? Burs kimlere verilir? Nasıl burs verilir? Sanırız, burs verme sürecini tam olarak kavrayabilmek için, bu temel soruların yanıtlarını bulmak gerekiyor. O halde, başlayalım…

Burs Kimlere Verilir?

Bir çok farklı kurumun Burs verme kriter ve ön koşulları farklıdır. Genel olarak ortak noktalar mevcuttur. Bunlar:Temiz sicil ispatı adına adli sicil kaydı istemesi gibi… Bunun dışında her vakfın izlediği farklı yöntemler olabilir. Spesifik alanlarda burs verilebileceği gibi, her öğrencinin yararlanabileceği burslar da açılabilir.

Burs alacak kişinin yaş aralığı, eğitim durumu, sosyal ve özel durumları gibi konular vakıf ile burs veren kişi/kişilerin inisiyatifindedir.

Nasıl Burs Verilir?

‘’Nasıl burs verebilirim?’’ sorusu, burs vermeye aday kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biridir. Öncelikle, şunu belirtmek isteriz: Burs vermeyi düşünmeniz dahi, geleceğe yapacağınız katkının ilk filizleridir. Büyük bir iyi niyet göstergesidir.

Öncelikle kime/hangi gruba burs vermek istediğinizi seçmelisiniz. Lise öğrencilerine, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine burs vermeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha spesifik alanlar seçip, bu alanlarda burs arayan öğrencilere de yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; Yetenek  Bursu’nu ele alalım. Bu burs, ferdi bir burs olup kültür, sanat, spor alanlarında başarılı ve imkânı kısıtlı gençlerin yürüttüğü çalışma ya da projelere yapılan tek seferlik maddi destektir.

BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Tarihleri sizin takip etmeniz gerekmektedir. Her kurumun başvuru şekli ve tarihleri farklıdır. Kriterlere dikkat ederek yaparsanız başvurularınızı daha doğru bir seçim yapmış olur zaman kaybetmezsiniz.

Tüm bu başvurularınızın sonucu olumsuz ve okul dışında çalışıyor yine de çok zor durumda iseniz benimle iletişime geçiniz kendim ve çevremle ile elimden geleni yapmaya çalışacağım. İleride farklı bir iş alanında olsanız bil mevcut eğitiminizi tamamlamanız gereklidir bunun sebebi sizin çalışmamanız veya derse gitmemek olabilir fakat manevi değil maddi ise bunun çözülmesi gerekmektedir.

Bu karşılıksız olarak verilen paradan yararlanmak için üniversiteyi yeni kazanmanıza gerek yoktur, 1. ve 2. sınıf öğrencisi iseniz de yararlanabilirsiniz. Transkriptinizde not ortalamanız mevcuttur genellikle 3.00 /4.00 ve yukarı isterler. Başarılı bir öğrenci iseniz hiç şüphe duymayın vakıfları takip edin.

Ayrıca bir üniversiteli olarak yaratıcı ve özgün bir projeniz var ise lütfen tıklayınız (proje fikir yarışması).

Eğitim hayatınızda başarılar diler, her türlü sorunlarınızı paylaşarak üstesinden gelmenizi ümit ederim.

yazar: Talip Tuncer