talip tuncer seo uzmanı
3 Mayıs 2000 Yazarı taliptuncer 1

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir sorusunun cevabı tek bir cümle değildir yani çok çetrefilli bir yoldan bahsediyoruz burada. Aşağıdaki bahsettiğim maddeler üzerine odaklanıp neler yapmanız gerektiğini biraz olsun anlayabilirsiniz. Şimdi biraz genel olarak başarının sırrı nedir ondan bahsedeyim. İnsanlar hayatları boyunda doğar büyür ölür değil evde eğitim, okulda eğitim, işte eğitim ve kendileri de eğitir aynı zamanda yani öncelikle herhangi bir konuyu biliyorum derseniz işte bu noktada yanılırsınız çünkü öğrenmenin yaşı yoktur.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir ? Aşağıdakilere Zıt Olmaktır

Her zaman yapmanız gereken değil bazen de neler yapmamanız gerekenlere odaklanmalıyız. Sizlere aşağıda maddeler ile ilgili sayfalarca örnekler verebilirim fakat kendiniz de biraz sorgulayıp sebeplerini rahatlıkla algılayabilirsiniz. Üzerine düşünülmüş bu maddeler şöyledir:

 • Olumsuz düşünmek,
 • İnançlı olmamak,
 • Çalışmamak,
 • Ders çıkarmamak,
 • Zamanlamayı ayarlayamamak,
 • İstekli olmamak,
 • Hayal kurmamak,
 • Sabırlı olmamak,
 • Mazeret üretmek,
 • Kendini tanımamak,
 • Planlama yapmamak,
 • Aksiyon almamak,
 • İşe başlamamak,
 • hareketsiz olmak,
 • İstikrarlı olmamak,
 • Doğru arkadaşlara sahip olmamak,
 • Araştırma yapmamak,
 • Mükemmeliyetçi olmak.

sakın umutsuzluğa düşmeyin çünkü başarı bir saatte gelmez bunun için düşeceksiniz tekrar kalkacaksınız ve hayalinize ulaşmak için bu sefer daha fazla emek vereceksiniz. Başarılı olmanın yolları nelerdir dediğimizde kendinize inanın ve hayal kurun. Bilginizi paylaşın kimsenin fikriyle alay etmeyin size göre anlam ifade etmeyen hayaller başların yaşam kaynağıdır. Bundan 5 yıl sonraki buluşları veya yeni bir uygulamayı bilememektesiniz belki de artık sizin hayallerinizdeki ürün hayata geçecek. Tesla’nın bir sözünü söyleyeyim “Bugün Onların Gelecek ise Benimdir”.

başarılı olmanın yolları nelerdir maddeler halinde

başarılı olmanın yolları nelerdir maddeler halinde

Başarmak için Çaba Gerekir

Herhangi bir dalda bu okulda olabilir bir spor dalında olabilir başarıya uğraşmak için hiç durmadan sürekli olarak çalışmanız gerekmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Hiç Bir Şeye İhtiyacımız Yok Yalnız Bir Şeye İhtiyacımız Var Oda Çalışmak” yani bugün Hindistan’daki insanların bizden çok daha fazla zeki olduğunu düşünüp bu sebeple mi Amerika’daki tüm şirketlerde yazılımcı olarak çalışıyorlar kesinlik değil Hindistan’a gittim ve gördüm ki sadece çalışıyor ve hatta bizim zekamızın yarısı anca vardır. Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir dediğimizde başarmak için hayal kurmamız gereklidir.

Çok Çalıştım Ama Olmadı

Şimdi basit bir örnek vermek gerekirse Messi basketbol için çok çalışıyorum ama olmuyor spora yeteneğim yok deseydi gülerdiniz değil mi? yani ilgi alanınızı tartın neleri yapmaktan daha fazla zevk alıyorsunuz buna bakın ve sonunda mutlaka çalışın çok çalışın emin olabilirsiniz ki çalışan kazanır. Kendine örnek alacağınız kişiyi Einstein olmasın dünyada sayılı örneklerin olduğu kişiler sizi başarı yolunda geriye götürebilir. Çok çalıştım ama olmadı diyen biri sadece kendini sınırlamaktadır.

Edison kaçıncı seferde ampülü bulmuştur. Onun yanında işe başlayan Tesla hayalleri ile dalga geçen AC Alternatif akımın işe yaramayacağına inanan Edison ile yolunu ayırmasa şuan bütün elektrik sistemini bu kadar gelişmiş olarak kullanabilir miydi? Bu sebeple sizi yolunuzdan alıkoyan moralinizi bozan kişi yada maddelerden uzak durun ve hedefinize odaklanın. Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir dediğimizde çok çalışmak ve inanmak önemlidir.

başarılı olmanın yolları nelerdir

başarılı olmanın yolları nelerdir

Ben Neler Yaptım

Aslında çok uzun bir hikaye 31 yaşında girdim fakat kısaca özetleyeyim evet ben çok çalıştım ve çok da çalışıyorum. Hobi olarak yaptığım SEO işlerine bile çok çalışıyorum hayatımın bir döneminden bahsedeyim Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği eğitimimi yarım bırakıp Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü tamamladım baba mesleği ne olsa aynı zamanda Elektronik Haberleşme Mühendisliği ile çift anadal yaptım.

Bu zamanlarda sabah 9da derse gidip akşam 8de dersten çıkıyordum ve hafta içi her gün böyle ara da boş zamanlarda kütüphane hafta sonları ya ingilizce kursu ya plc otomasyon kursu ya da web yazılım kursu olmuştur daha da boş zamanlarda babamın firmasında çalıştım ve halen çalışıyorum gerçi kendime firma kurdum ve işleri büyütüyorum Tem Elektromekanik firmam da. Şimdi sürekli çalışan bir insanın ve istediği yerlerde olan bir kişinin başarılı olmama ihtimali var mı 2.93/4.00 ortalama ile mezun oldum.

SONUÇ

Başarılı olmanın yolları nelerdir ? Cevabım ÇALIŞIN ÇALIŞIN VE ÇOK ÇALIŞIN göreceksiniz ki başarmış olacaksınız. İngilizce konusunda hayatta yapamayacağımı ve sayısal yeteneklerimin olduğunu bu ise sözel bir alan olduğu için imkansız dediğim biraz da bu sebeple zor öğrendim ingilizceyi şuan sular seller gibi konuşuyorum başarı çok yönlüdür fakat en önemli madde çalışmaktır yani başarmak için çalışın hatta çok çalışın.

Talip TUNCER