301 Yönlendirme Nasıl Yapılır
12 Mayıs 2020 Yazarı taliptuncer 0

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır ? Genellikle bu yönlendirme işlemi ya sitenizin ismi değişti yeni bir alan adına geçişi otomatik yapmak için ya da SSL sertifikası aldınız http olan güvensiz bağlantıyı https ye göndermek için. iki durumda da benzer bir işlem yapılmaktadır. Aşağıdaki bunun tüm yöntemlerini bulabilirsiniz.

1 – Hosting Ayarları ile Yönlendirme

İl ayar 301 yönlendirmesi nasıl yapılır için ; sitenizin barındığı sunucu firmasının web sitesine kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra siteniz ile ilgili bir çok ayar yapabileceğiniz paneliniz olacaktır. burada sitenize ait ekrana geçiniz. bu ayarlardan başlıcaları aşağıda gördüğünüz üzere:

 • Ftp Şifre Değiştir
 • Php Sürümü Değiştir
 • Mail Ayarları
 • Alt Domain Ekle
 • Dns Yönetimi
 • Başka Kullanıcıya Transfer
 • Ücretsiz SSL Ekle
 • Panel Girişi işte bu kısım bizi ilgilendiren kısım ve tıklayalım.
301 Yönlendirme Nasıl Yapılır Kodu Nedir

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır Kodu Nedir

301 Yönlendirmesi nasıl yapılır kod yazmadan Panel Girişi yaparak nasıl yapacaksınız çok basit olan bu işlemi anlatayım. Giriş yaptıktan sonra sona ekranınıza aşağıdaki görüntü gelecektir ve burada da bazı ayarlara yapabilmektesiniz. Bu ayarlar:

 1. Hesap Yönetimi
 2. Gelişmiş Özellikler
 3. Sistem Yapılandırması
 4. Ek Özellikler
 5. Yardım ve Destek

Biz ilk seçenek olan Hesap yönetimi kısmına geliyoruz ve burada aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda bulunanlar:

 • Etki Alan Yönetimi
 • SSL Sertifika Yönetimi
 • Ftp Yönetimi
 • MySQL Yönetimi
 • Site Yönlendirmeleri

Burada son seçeneğimiz olan Site Yönlendirmeye geliyoruz ve sağ tarafta bulunan Yönlendirme Ekle butonuna tıkladıktan sonra sitemizin https li halini yazıyoruz sonra bir satır aşağıdaki gibi sitemizin adresini görebiliyoruz https://www.seo-uzmani.taliptuncer.com .

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır Hosting

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır Hosting

 

2 – WordPress Eklentisi ile

Günümüzde artık çok hızlı, basit ve ücretsiz platform WordPress yaygınlaşmıştır. Sizde eğer sitenizi bu uygulama ile kurduysanız panelden sitenize giriş yaparak Eklentiler menüsünde tıklayıp sonrada Eklenti Ekle butonu gidersek aşağıdaki ekran karşımıza çıkacaktır. Daha sonra arama kutucuğuna sağ üst taraftaki yere 301 yazsak dahi bir çok eklentinin karşımıza çıktığını göreceksiniz.

Bu eklentilerin hepsi aynı işi görmekte bazı durumlarda sizin PHP sürümünüze ve diğer yüklenen eklentilerin duruma göre çalışma performansları değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple birini kurun ve ardından yaklaşık 1 saat sonra testinizi yapın işe yaramadıysa silip diğer bir eklentiyi kurun eğer bu da işe yaramadıysa bu yöntem sitenizde işe yaramıyor demektir, diğer 2 yöntemden biri ile yönlendirmeleriniz yapabilirsiniz.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır

3 – Htaccess Yönlendirme Kodu ile

Sitenizden 301 yönlendirmesi nasıl yapılır 2. yönetimimiz eğer FTP dosyalarınızı yüklemeyi biliyorsanız giriş yapınız herhangi bir program ile sonrasında Public klasörünün içine gelin ve bütün site dosyalarının burada olduğunu göreceksiniz burada ilginizi çekmeden bir dosya olacak eğer yoksa gizli dosyaların gösterilmesini sağlayın programdan dosyamız “.htcacces” nokta ile başlayan genelde hemen site klasörlerinin üstünde bulunur. Bu dosyaya sağ tık edit yani düzenle diyoruz ve aşağıdaki kodu yazıyoruz.Böylece 301 yönlendirme kodu ile sitemizi redirect durumdadır.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır Kodu Nedir?

Bu sorumuzun cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Eğer bu 3 işlemden hiç biri ile yapamadınız veya bir sorununuz varsa en hızlı olarak bunu hosting firmanıza ticket açarak yapmalarını talep edin kesinlikle size yardımcı olacaklardır. Eğer sorun yaşıyorsanız benimle iletişim kurarsanız yardımcı olmaya çalışacağım. Her şey para değildir ücretsiz destek vereceğim merak etmeyin.

301 Yönlendirme Kodu 1

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^taliptuncer.com/[nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.taliptuncer.com/$1 [r=301,nc]

301 Yönlendirme Kodu 2

Aşağıdaki kod ise sitenizi en basit şekline yönlendirir;

*RewriteRule (.*) http://www.taliptuncer.com/$1 [R=301,L]

301 Yönlendirme Kodu 3

Aşağıdaki kod, sitenizin www olmayan şeklinde yönlendirir ki www ile başlamasını tavsiye ederim.

*RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.taliptuncer.com [NC]

*RewriteRule ^(.*)$ http://taliptuncer.com/$1 [R=301,L]

301 Yönlendirme Kodu 4

Aşağıdaki kod ise sitenizi www olan şekline yönlendirir;

*RewriteCond %{HTTP_HOST} ^taliptuncer.com [NC]

*RewriteRule ^(.*)$ http://www.taliptuncer.com/$1 [R=301,NC]

Redirect Nedir?

Redirect nedir aslında 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır sorumuz ile aynı anlama gelmektedir. Sitemize gelen ziyaretçiyi başka bir siteye veya kendi sitemizde başka bir sayfaya yollama işine denir. Gerekmedikçe kullanmayın çünkü redirection yapılmış https değil tabi siteler Google, Yandex ve Bing arama motorlarında arka sayfalara düşmektedir. Bizim SEO için çok cazip bir yönetim değildir.

Umarım faydalı olmuştur. Yine de sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmına yazıp cevap alabilirsiniz.

Talip TUNCER

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır ?